Zašto je MarTech bitan za digitalne marketere? Od 2011. do danas pratim razvoj marketinške tehnologije i gledajući brojke, kompleksnost i brzinu razvoja industrije mogu zaključiti kako je marketing ušao u zlatno doba. Marketingaši su se godinama (i desetljećima) mučili oko pitanja poput:
- “kako ću mjeriti efikasnost svog marketinga?”
- “koliki povrat na investiciju imam?”
- “tko je moj idealni kupac?”
- “koja poruka najbolje rezonira sa mojom ciljanom skupinom?”
- “kako mogu efikasnije voditi svoj marketinški tim?”.
2014. godine, CMO tvrtke Marketo, Sanjay Dholakia je izjavio kako se marketing promijenio više u zadnjih 5 godina nego u prethodnih 500. Pogledom na prikaz MarTech revolucije (broj tvrtki koje proizvode softver kojim se upravlja marketinškim procesima koje su primile venture capital financiranje – od 150 u 2011. do 7000 u 2018) uistinu možemo zaključiti kako smo ušli u zlatno doba marketinga.
Izvor: chiefmartec.com
Pravo pitanje je jesu li digitalni marketeri spremni prihvatiti ove revolucionarne promjene?
Zašto je MarTech revolucija bitna:
- Digitalni marketeri mogu birati između mnoštva rješenja za svaku vertikalu i specifičnu namjenu
- Budući da “software jede svijet” možemo očekivati izniman pad cijene dostupnih digitalnih alata
- Razlika u cijeni i funkcionalnostima između “enterprise” i “SMB” alata se iz dana u dan smanjuje
- Brže vrijeme do tržišta (“Faster time to market”) omogućava marketerima brže, efikasnije i jeftinije testiranje ideja i skaliranje kampanja
- Povećanje kompleksnosti marketinškog “stack”-a dovodi do pojave novog tipa marketera – Chief Marketing Technologist u enterprise svijetu
- U “Growth Hacker” svijetu, marketinška tehnologija, software i upravljanje procesima je jedini put do ostvarenja primarnog cilja – povećanja rasta kompanije.
MarTech stack za optimizaciju konverzija
U nastavku ću vam prezentirati nekoliko alata kojima na najlakši način možete doći do heurističkih i statističkih podataka koji su bitni za mjerenje, povećanje i optimizaciju konverzija:
- Hotjar – pomoću Hotjara možete učiniti kompletnu heurističku analizu kroz snimanje korisničkih sesija, testirati funnele, vidjeti kompletne heatmape vaših stranica. David Darmanian i tim rade možda ponajbolji (usudio bi se reći najbolji za te novce) alat na tržištu i sve dokumentiraju na svom odličnom blogu.
- ClickTale – Pionir u analizi snimanja korisničkih sesija i heatmapa ClickTale se pozicionirao kao najbolji enterprise alat.
- CrazyEgg – Još jedan od ranih alata za snimanje korisničkih sesija i heatmapa, CrazyEgg koristi oko 300.000 web stranica. Uz ovo, nude jednostavno A/B testiranje.
- Balsamiq – moj omiljeni alat za kreiranje mockupa – jednostavan, intuitivan i jeftin, nudi desktop varijantu i cloud varijantu za timove.
- Google Optimize – Google Optimize je usko vezan za Google Analytics suite. Ukoliko intenzivno koristite Google-ove proizvode, ovaj enterprise alat može biti idealan dodatak za sve vrste multivarijantnih testova.
- Google Analytics – bez GA nema pravih podataka. Možda najomiljeniji alat za praćenje posjeta, analitiku i optimizaciju.
- Unbounce – Ukoliko ste ikad probali Unbounce znate da je ovaj alat iznimno moćan u B2B segmentu i brzom kreiranju landing stranica. Jednostavno se integrira sa svim najvažnijim CRM i newsletter alatima. A/B testiranje dolazi kao osnovna funkcionalnost. Negativni aspekt je loša optimizacija za mobile support što može sniziti vaš Google Ads Quality Score.
- Sumo – Jedan od najboljih alata za pop-up prozore. Konstantno unaprijeđuju proizvod i nude odlične marketinške trikove za profesionalce na svom blogu.
- Quokka – za kraj sam ostavio jedan novi alat koji definitivno trebate isprobati – napravite jednostavni retargeting za ljude koji nisu odgovorili na vaš zadnji newsletter ili email.
Na sljedećoj Konverziji me pitajte koje alate nisam spomenuo, a možda bi vam mogli pomoći. Vidimo se!